rośliny kwitnące w maju

Kwietniowe deszcze z reguły przynoszą majowe kwiaty. Maj to często szczytowy okres kwitnienia niektórych dobrze nam znanych roślin. Chociaż kwiaty jabłoni i bzu często przyciągają w maju największą uwagę, istnieje kilku innych przedstawicieli, którzy zapewniają także warty uwagi pokaz wiosennych kwiatów.

Rośliny kochające słońce

Stanowiska dobrze nasłonecznione zachęcają do obfitego kwitnienia. Gatunki takie jak irys, fałszywe indygo, niebieska gwiazda, cebula ozdobna i piwonia są znane z obfitych kwiatów w maju.

Irys bródkowy

Charakteryzuje się dużymi kolorowymi kwiatami na roślinach o wysokości około 60-90 cm. Kwiaty występują we wszystkich kolorach tęczy. Irys bródkowy może być najbardziej rozpoznawalnym dostępnym irysem, jednak nie jest to jedyny gatunek tej rośliny, który kwitnie wiosną.

Irys syberyjski (Iris sibirica) i irys japoński (Iris ensata) kwitną kilka tygodni po irysie bródkowym. Te gatunki irysów nie mają takiej różnorodności kolorów kwiatów jak irysy bródkowe, ale wyróżniają się wydłużonym czasem kwitnienia.

Fałszywe indygo

Baptisia australis wytwarza iglice niebieskich lub lawendowych kwiatów na roślinach o wysokości 90 cm. Późnym latem kwiaty przypominające groszek rozwijają się w efektowne czarne strąki nasion.

Kilka hybryd fałszywego indygo ma efektowne, głębsze fioletowe, białe lub żółte kwiaty.

Niebieska gwiazda

Amsonia tabernaemontana ma jasnoniebieskie kwiaty w kształcie gwiazdy na szczytach bylin o wysokości od 90 cm do 120 cm. Niebieska gwiazda jest również znana ze swojego atrakcyjnego złotożółtego koloru liści w okresie jesiennym (stąd nazwa paproć złocista).

Bluestar nitkowaty (Amsonia hubrichtii) ma delikatniejsze liście z równie imponującymi kwiatami. Obydwa gatunki pochodzą ze środkowego USA.

Piwonie

Kwiaty piwonii często kończą miesiąc maj obfitością kwiatów. Efektowne różowe, białe, lawendowe lub bordowo-czerwone kwiaty zdobią rośliny o wysokości 60-90 cm. Podczas gdy piwonie orientalne (hybrydy Paeonia) są kwintesencją piwonii kwitnącej wiosną, ogrodnicy cenią także piwonie z liści paproci (Paeonia tenuifolia) – są bardzo cenionymi roślinami, które na początku maja wytwarzają ciemnoczerwone kwiaty na delikatnych liściach.

Piwonie drzewiaste (Paeonia suffruticosa) i hybrydowe piwonie ITOH również mogą pochwalić się pięknymi wiosennymi kwiatami.

Inne rośline kochające słońce

Inne kochające słońce byliny, które kwitną w maju, to m.in. mak, goździk, krwawnik pospolity, ostróżka, naparstnica, wąsatka i kocimiętka.

Rośliny kochające cień

Byliny kochające cień zwykle lepiej radzą sobie w częściowym lub pełnym cieniu. Czasami kwiaty utrzymują się dłużej w cieniu, ponieważ w tych miejscach jest często nieco chłodniej. Gatunki te zaczynają rosnąć po przeminięciu większości leśnych kwiatów. Byliny, takie jak krwawiące serce, orlik i drabina Jakuba, charakteryzują się jasnymi kwiatami w maju.

Polecamy również:  Jak dbać o trawę w ogrodzie? Pielęgnacja trawnika

Krwawiące serce

Lamprocapnos spectabilis ma charakterystyczne różowe i białe lub czerwono-białe kwiaty na wygiętych łodygach, które pojawiają się od początku do połowy maja. Rośliny mają często od 60 cm do 90 cm wysokości. Najlepiej radzą sobie w półcieniu, które otrzymuje kilka godzin bezpośredniego światła słonecznego. Gatunek ten jest efemeryczny, podobnie jak wiele dzikich kwiatów leśnych, co oznacza, że rośliny przechodzą w stan uśpienia od połowy do późnego lata, kiedy robi się gorąco.

Orlik

Kwiaty orlika wytwarzają delikatne, kiwające się kwiaty w szerokiej gamie kolorów. Kolorów orlików jest prawie tyle samo, co kolorów kwiatów irysa bródkowego. Orlik kanadyjski (Aquilegia canadensis) ma złote kwiaty i preferuje tereny leśne z dobrze przepuszczalnymi glebami.

Kilka innych gatunków orlików pochodzi z różnych regionów. Hybrydy są znane ze swoich efektownych i obfitych kwiatów w kolorze czerwonym, żółtym, białym, niebieskim, różowym, lawendowym lub dwukolorowym. Chociaż orlik zwykle krótko wegetuje, często wysiewa ponowne nasiona, więc nowe sadzonki zastępują starsze.

Drabina Jakubowa

Polemonium reptans to kolejna roślina kwitnąca wiosną. Jasnoniebieskie kwiaty występują na roślinach o wysokości od 30 cm do 60 cm. Kilka odmian drabiny Jakubowej występujących naturalnie w Europie (Polemonium caeruleum) ma różnorodne liście, które przez całe lato pozostają efektowne w zacienionych ogrodach.

Konwalia

Kilka roślin okrywowych również dobrze kwitnie wiosną w zacienionych miejscach. Konwalia majowa (Convallaria majalis) słynie z białych, dzwonkowatych, pachnących kwiatów, które pojawiają się właśnie w maju. Barwinek pospolity (Vinca minor) produkuje niebiesko-fioletowe lub białe kwiaty. Jasnota plamista (Lamium maculatum) często ma obfite białe, różowe lub lawendowe kwiaty na zielonych i srebrzystych pstrokatych liściach.

Barrenwort

To gatunki Epimedium i jej hybrydy, mają wiosną delikatne żółte, różowe, pomarańczowe, lawendowe lub białe kwiaty nad liśćmi przypominającymi groty strzał. Kilka odmian trzmieliny pospolitej (Ajuga reptans) wytwarza fioletowe, niebieskie lub białe kłosy kwiatowe nad ciemnozielonymi, bordowymi lub barwnymi liśćmi.

Inne rośliny lubiące cień

Inne byliny kochające cień, które kwitną w maju, to m.in. Jack in the ambona, trójlist, tzw. foka Salomona, piankowy kwiat i dzwonki koralowe.

Podziwiajmy wiosnę w naszym ogrodzie, sadząc i ciesząc się mnóstwem kwiatów w maju!

Polecamy również:  Jak dbać o trawę w ogrodzie? Pielęgnacja trawnika

By 4lejdis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *